En Güzel Kandiller ve Anlamları

Cami, kandil, aydınlık

En Güzel Kandiller ve Anlamları

Hep kutlanır ama ne anlama geldikleri pek bilinmez. Kandillerden bahsediyoruz. Bizdeki gibi kültürel anlamda dinin çok yoğun hissedildiği coğrafyalarda kandiller ayrı bir önem taşır. O gece kandil simidi alınır, namaz kılınmıyorsa bile namaz kılınır camiye gidilir, kuran okunur. Yakınlar mutlaka aranır vs. vs. Peki ne anlama geliyor bu kandiller? Kaç kandil var? Kandillerin isimleri neler? Bu yazımızda kandil gecelerinin (Mevlid, Regaib, Miraz, Berat, Kadir) anlamlarını ve çıkış sebeplerini el alalım istedik.

Dini anlamda kandil ne demek?

Kandil Müslümanlar arasında özellikle Türkler’de ruhani bir mana taşıdığı için özellikle mescitler, dergahlar kandil ile aydınlatılmıştır. Yine bu ruhani değerinden dolayı kutsal sayılan ve Müslümanlarca kutlanılan beş mübarek geceye de “Kandil” ismi verilmiştir.

Kaç tane Kandil vardır ve anlamları

İslam’da Mevlid kandili,Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi olmak üzere beş tane kandil vardır. Bu içeriğimizde kandillerin anlamları ve önemine değineceğiz.

Kandil geceleri ne zaman ortaya çıktı?

Kandil geceleri, İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir âdet olmayıp hicri 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye’de Osmanlı Devleti Padişahı II. Selim’den itibaren bu kutlama gün ve geceler, minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

Bunu da oku :  Dini Günler Takvimi

Mevlid Kandili

Mevlid, doğum zamanı demektir. Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in doğduğu gece Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili olarak kutlanır. Miladi takvime göre nisan ayının 20’sine denk gelen gecede, insanlık için çok hayırlı bir gece olduğu kabul edilir ve büyük büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

Hz. Muhammed’in doğumu için kullanılan terimler
❤️ Mevlid en-Nebi (çoğulu el-Mevlid) Peygamberin doğumu (Arapça)
❤️ Milad en-Nebi Peygamberin doğumu (Arapça/Urduca)
❤️ Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Türkçe)
❤️ Mevlid-i Şerif Mübarek doğuş (Urduca)
❤️ Eyd el-Mevliden -Nebevi Peygamberin doğum kutlaması (Arapça)
❤️ Eiyd-e-Milad-un-Nebi Peygamberin doğum kutlaması (Urduca)
❤️ Yevm un-Nebi Muhammed’in günü (Arapça)
❤️ Mevlid er-Resul Allah’ın elçisinin doğum günü (Malay)
Bu terimlerin çoğu Arapça ve-le-de (V-L-D) kökünden gelmektedir. Anlamı “doğum vermek”, “yapmak” veya “yaratmak”.

Regaib Kandili

Regaip, Arapça bir kelimedir. Reğa-be kökünden türemiştir ve bir şeyi istemek, arzulamak anlamına gelmektedir. Regaip kandili, Recep ayının ilk cuma gününe denk gelmektedir. Regaip Kandıinin anlamı, Hz Muhammed'(s.a.s)in annesi Hz. Amine’nin ana rahmine düştüğü gün olarak anılıp, kutlanmaktadır.

Mirac Kandili

Miraç, aklın bittiği, imanın başladığı yerdir. Hz. Muhammed(s.a.s)’in bir gece Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya gidişi ve oradan yedi kat göklere yükselip Sidretü’l–Müntehâ’ya ulaşması ve Cebrail’i geride bırakıp, Allah’ın huzuruna varması olarak kutlanır.

Bunu da oku :  İslamda Üç Aylar Kavramı

Berat Kandili

Berat, temize çıkma, borçtan kurtulup temizlenme anlamlarına gelir. Tarihi seneye göre değişiklik gösterir. Berat Kandili, Kur’an-ı Kerim’in yeryüzüne toptan indirildiği gecedir. Allah’ın daha fazla kullarını bağışlama, kapılarını sonuna kadar açtığı bir gece, yapılan ibadetlerin daha fazla mükafatlandırdığı bir gece olduğu kabul edilmektedir.

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, dinimizce Kur’an-ı Kerim’in Hz. Muhammed(s.a.s)’e indirilmeye başlandığı gün olduğu kabul edilir. Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gününün gecesinde kutlanır.

En hayırlı gece olarak bilinen Kadir Gecesi, “bin aydan daha hayırlıdır.”Kadir Gecesi, Kur’an’ın vahiy yoluyla Hz. Muhammed’e gönderilmeye başladığı gecedir. Bu gecenin önemini anlamak istiyorsak Kur’an’daki Kadir Suresi’ne bakarak anlayabiliriz. Ramazan ayının 27’nci gecesine denk geldiği söylenen bu geceyi Ramazan ayının son on gününde aramalıyız.

Kutsal kitabımızın indirilmeye başlandığı bu gece bizler için ne derece önemli olduğunun bilincinde olmalıyız. Duaların kabul edildiği, meleklerin yeryüzüne akın ettiği bu gecede, günahlar af olur, yapılan ibadetlerin sevapları artar. Allah bizleri Kadir bilenlerden eylesin.

5/5 - (2 votes)
Visited 98 times, 1 visit(s) today

One Thought to “En Güzel Kandiller ve Anlamları”

  1. Tarık

    Dualarımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun, kandiliniz mübarek olsun!

Leave a Comment