cami gece

2018 Yılında Dini Günler

Temel Dini Konular Yaşam

İslam dünyasını ve hepimiz yakından ilgilendiren Müslüman alemi için özel bir önemi olan Recep, Şaban ve Ramazan, üç ayları oluşturuyor. Üç ayların girmesiyle birlikte Müslümanların ruhlarını bambaşka bir hava kaplar. Üç ayların değerini ifade eden diğer bir önemli özellik ise beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içinde olmasıdır. Böyle mübarek ay, gün ve geceler mü’minler için çok büyük fırsatlardır. Böyle bir fırsat elimize bir daha ya geçer, ya geçmez!Unutmayalım ki: insan bu dünyada nasıl yaşamışsa kıyamet gününde Allah’ın huzuruna dünyada işledikleriyle birlikte varacaktır.

İslam`ın mübarek saydığı hicrî kamerî aylardan üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarının müslümanlar için özel bir önemi vardır. Hz. Peygamberimizin Aleyhisselam’ın yani Rasûl-i Ekrem Efendimiz; “Receb Allah”ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”buyurarak üç ayların bizler için ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu buyuruyor.

Peygamberimiz (a.s.m)’ ın Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Receb ayıdır. Bu Receb ayında oruç tutmanın muazzam, muhteşem sevabları var.

Ramazan ayının fazileti ise çok daha yücedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar da bağlanır”

Üç ayların ilki olan Recep ayının önemi büyük ve Receb ayı oruç ve ibadetle geçirilmeli.Cenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü”minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir. Gerçekten üç aylar dünyaya âhireti kazanmak için gönderilen insanlar için çok kârlı ve kazançlı bir ticaret pazarıdır. Çalışan kazanır, hayatını ve malını Allah yolunda sarfedenlerin kârları birden bine çıkar, kâr içinde kâr ederler. 2018 Yılında her zaman olduğu gibi Ay takvimi olan islam takviminie göre Üç aylar 10 gün erken başlayacak.

2018 Yılında üç aylar 19 Mart pazartesi günü yani Receb ayının 1″inde başladı. Ramazan ayı ise 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayacak.

13 Nisan 2018 Cuma günü Pazar günü Miraç Kandili, 30 Nisan Pazartesi Berat Kandili ve 10 Haziran 2018 Pazar günü günü de Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz.

Üç ayların başlangıcı Regaip, Miraç Berat Kandillerinin hangi tarihlerde nezaman ve hangi güne denk geldiği liste halinde verilmiştir.

2018 Yılındaki Önemli gün ve Geceler:
3 aylar içerisinde birçok önemli gün ve geceler bulunmaktadır.
Mevlid Kandili: 19 Kasım 2018 Pazartesi
Regaib Kandili: 22 Mart 2018 Perşembe Perşembe
Miraç Kandili: 13 Nisan 2018 Cuma
Berat Kandili: 30 Nisan 2018 Pazartesi
Ramazan Ayı Başlangıcı: 16 Mayıs 2018 Çarşamba
Kadir Gecesi: 10 Haziran 2018 Pazar
Ramazan Bayramı: 15 Haziran 2018 Cuma
Kurban Bayramı: 21 Ağustos 2018 Salı

(Toplam 71 , bugün 1 )