İmanın Şartları

gokyuzu

Müslümanların dini olan İslam diğer tüm dinlerde olduğu gibi bazı kurallar üzerine kuruludur. İslam dinine göre insanın salih bir kul olabilmesi için imanın şartlarını uygulaması gerekmektedir. İman demek, inanmak demektir. Bu yüzden Allah’ın varlığına ve birliğine inanan herkes, bu şartlara uymakla sorumludur. Bu makalemizde, İmanın şartlarına ve hangi kıstaslara göre oluşturulduklarına yönelik aydınlatıcı bilgileri bulacaksınız.

İman demek, inanmak demektir. Allah’ın varlığına ve birliğine inanan herkes iman sahibidir. Ancak sadece Allah’a inanmanın tek başına yeterli olmadığı da dile getirilmektedir. İslam alimleri, Nisa Suresi’nde özellikle de 136. ayetine dayanarak imanın en temel şartlarını 6 adet olarak belirlemiştir. Öncelikle ilgili ayete bakalım ve ardından imanın 6 şartını maddeler halinde görelim: “Ey inananlar! Allah’a, resulüne, resulüne indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba inanmakta sebat gösterin.

Kim Allah’ı, meleklerini, kitablarını, resullerini ve ahiret gününü inkar ederse şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.” (Nisa Suresi, 136. Ayet) . İmanın şartları konusunda her mezhebin kendine özgü farklı inançları bulunabilmektedir. Daha önceki bir yazımızda mezhepler hakkında oldukça detaylı bir bilgi içeriğini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de sünni mezhebine göre imanın şartlarını yukarıdaki ayetten yola çıkarak madde madde görelim:

1- Allah’a inanmak (iman)
2- Meleklerine inanmak (iman)
3- Kitaplarına inanmak (iman)
4- Peygamberlerine inanmak (iman)
5- Ahiret hayatına inanmak (iman)
6- Hem kadere hem de hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak (iman)

Ayrıca İslamın Şartları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

(Toplam 91 , bugün 1 )

İlgili konular

Leave a Comment